6.20mm HSS Jobber Length Drill Bit DWDMM6.20
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
F120105205
UPC:
MPN:
DWDMM6.20
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Out Within 2 Business Days
Minimum Purchase:
20 units
Description
Size: 6.20mm, Material: High Speed Steel, Finish: Black Oxide, Flute Length: 70.00mm, Overall Length: 101.00mm, Shank Type: Round, Style: Jobber, Cutting Angle: 118, Point Type: Conventional Point, Number of Flutes: 2, Cutting Direction: Right Hand A dependable, general purpose drill designed to perform in a broad range of materials in the iron and steel families. Ideal for production, maintenance or portable drilling jobs. Surface treated with abrasion-resistant black oxide.