7.50mm HSS Black & Gold KFD Split Point Jobber Length Drill Bit KFDMM7.50
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
F120104646
UPC:
MPN:
KFDMM7.50
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Out Within 2 Business Days
Minimum Purchase:
8 units
Description
Size: 7.50mm, Material: High Speed Steel, Finish: Black and Gold, Flute Length: 78.00mm, Overall Length: 109.00mm, Shank Type: Round, Style: Jobber, Cutting Angle: 135, Point Type: Split Point, Number of Flutes: 2, Cutting Direction: Right Hand Black and gold jobber drills are manufactured from premium grade high speed steel. Extreme Force Drills (KFD) have a heavy duty 135 degree split point for self-centering and reducing thrust. Gold and black surface treated for use in stainless steel and other hard metal drilling.