9.10mm HSS Jobber Length Drill Bit DWDMM9.10
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
F120105240
UPC:
MPN:
DWDMM9.10
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Out Within 2 Business Days
Minimum Purchase:
10 units
Description
Size: 9.10mm, Material: High Speed Steel, Finish: Black Oxide, Flute Length: 89.00mm, Overall Length: 125.00mm, Shank Type: Round, Style: Jobber, Cutting Angle: 118, Point Type: Conventional Point, Number of Flutes: 2, Cutting Direction: Right Hand A dependable, general purpose drill designed to perform in a broad range of materials in the iron and steel families. Ideal for production, maintenance or portable drilling jobs. Surface treated with abrasion-resistant black oxide.