1.80mm HSS Jobber Length Drill Bit DWDMM1.80
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
F120105131
UPC:
MPN:
DWDMM1.80
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Out Within 2 Business Days
Minimum Purchase:
44 units
Description
Size: 1.80mm, Material: High Speed Steel, Finish: Black Oxide, Flute Length: 25.00mm, Overall Length: 46.00mm, Shank Type: Round, Style: Jobber, Cutting Angle: 118, Point Type: Conventional Point, Number of Flutes: 2, Cutting Direction: Right Hand A dependable, general purpose drill designed to perform in a broad range of materials in the iron and steel families. Ideal for production, maintenance or portable drilling jobs. Surface treated with abrasion-resistant black oxide.